Göz Altı Morarması Sebepleri
20 Haziran 2024

Göz Altı Morarması Sebepleri

Göz altı morarması ve göz altında bulunan koyu halkalar, özellikle kadınları oldukça rahatsız etmektedir. Bu durum, kişiyi hem yorgun hem de hasta bir görüntüye sokar. Morluk ve koyu halkalar birçok nedenden dolayı ortaya çıkmaktadır. Göz altı morarmasının en büyük sebeplerinden biri kalıtsal nedenlerdir. Aynı zamanda yaşlanma belirtileri, çok fazla gözyaşı dökmek, cildin aşırı derecede kuruması, göz yorgunluğu, yoğun bir şekilde zihinsel düşünme veya fiziksel stres, uyku bozukluğu ve sağlıksız beslenme de önemli sebepler arasındadır.

Göz Altı Morarmasının Etkileri ve Çözümleri

Göz altı morarması, ciddi cilt sorunlarından değildir. Kişiler genellikle yorgun, bitkin, sağlıksız ve yaşlı görünüme sebep olduğu için bu problemlerden kurtulmanın çarelerini aramaktadırlar. Çaresi olmayan bir rahatsızlık olmadığı için çeşitli yöntemler sayesinde bu morarmalar azaltılabilir veya tamamen yok edilebilir.

Göz Altı Morarması Sebepleri Nelerdir?

  • Kemik Yapısı: Çukur göz yapısı ile göz etrafında bulunan kemikler sayesinde göz altlarına gölge düşmektedir. Bu durumda göz altları daha koyu ve mor şekilde görülmektedir. Bu yapıda olan kişiler için göz altı kapatıcıları çok iyi sonuçlar vermektedir.
  • Uykusuzluk: Kişi, uykusunu yeterli alamadığı zaman veya yorgun olduğu zaman yüzü soluk gözükür ve göz altlarında mor halkalar meydana gelir. Bu durum ile göz altı torbaları da oluşmaktadır. Çok fazla okumak ve bilgisayar ekranına uzun süreli bakmak aynı şikâyetleri ortaya çıkarmaktadır.
  • Güneş Işınları: Güneş ışınlarına çok fazla maruz kalmak, göz altlarındaki cilt rengini daha fazla koyulaştırmaktadır. Çok sıcak ve güneş ışınlarının çok fazla olduğu dönemlerde güneş gözlükleri kullanarak göz altı morarmasını engelleyebilirsiniz.
  • Hiperpigmentasyon: Cilde rengini veren melanin maddesinin vücudumuz tarafından çok fazla üretilmesi durumunda cilt renginin bazı bölgelerinde lekeler ve koyuluklar oluşmaktadır. Melanin maddesinin çok fazla üretilmesi sebepleri arasında güneş ışınları, ciltte enfeksiyon ve iltihaplanma meydana gelmesi ve hormonal değişiklikler sayılabilir.
  • Alerji ve Sinüzit Gibi Hastalıklar: Alerjik bir rahatsızlığınız var ise göz altında morluklar meydana gelmektedir. Ayrıca gözlerin çok fazla kaşınması, ovalanması da göz altı rengini önemli derecede etkileyecektir. Alerji sebebiyle gözlerde şişlik meydana geliyorsa göz altı rengini etkileyerek, morarmalar oluşmaktadır. Yiyecek alerjileri dahi göz altı rengini etkilemektedir. Sinüs rahatsızlıkları burun tıkanıklığına, göz ve burun arasında bulunan damarların genişlemesine neden olmaktadır. Bu damarlar genişleyerek kan toplanmasına sebep olmaktadır ve bu damarların daha koyu görünmesine sebep olurlar. Alerji ve sinüzit rahatsızlığına çözüm bulmanız bu durumda göz altı morarmasına etkili olacaktır.
  • Kötü Beslenme: Vücudumuz için dengeli beslenme çok önemlidir. Eğer dengeli beslenme yoksa gerekli besinler alınmıyor ise göz altlarında koyu halkalar ortaya çıkabilmektedir.
  • İlaçlar: Bazı kullanılan ilaçlar kan damarlarının genişlemesine neden olmaktadır. Özellikle yüksek tansiyon ilaçları bu etkilere yol açmaktadır. İlaç ile ilgili şikâyetlerinizi mutlaka doktorunuz ile paylaşmanız gerekmektedir.
  • Yaşlanma: Yaş ilerledikçe göz altlarındaki deri de hassaslaşmakta ve göz altı halkaları zamanla koyu renk almaktadır. Göz çevresindeki kırışıklıklar ve derideki sarkmalar göz altlarında gölgelenmeye ve bu bölgenin daha koyu renkte görünmesine sebep olmaktadır.
  • Alışkanlıklar: Alkol ve sigara gibi alışkanlıkların birçok probleme sebep olduğu gibi göz altında morluklara da sebep olmaktadır. Özellikle sigara kanda oksijen miktarını önemli derecede azalttığı için göz altına giden kanı negatif yönde etkilemektedir. Bu sebeple göz altı morlukları hissedilir derecede görülmektedir.

Ekstra Bilgiler ve Öneriler

Göz altı morarmalarını azaltmak veya tamamen ortadan kaldırmak için bazı ekstra önlemler de alabilirsiniz. Örneğin, düzenli uyku alışkanlığı edinmek, bol su içmek, sağlıklı beslenmeye dikkat etmek ve cilt bakımına özen göstermek önemlidir. Ayrıca, gözlerinizin çevresine uygun nemlendiriciler kullanarak cildin nem dengesini koruyabilirsiniz. Soğuk kompres uygulamaları da göz altı morluklarını hafifletmede etkili olabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Morarma Nasıl Geçer?

Morarma Nasıl Geçer?

Göğüste Morarma Nedenleri?

Göğüste Morarma Nedenleri?

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ayak Bileği Morarması Nasıl Geçer?

Ayak Bileği Morarması Nasıl Geçer?

Hamilelikte Tırnak Morarması Nedenleri?

Hamilelikte Tırnak Morarması Nedenleri?

Diş Eti Morarması Belirtileri ve Tedavisi

Diş Eti Morarması Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde El Ayak Morarması Nedenleri

Bebeklerde El Ayak Morarması Nedenleri

Dirsekte Morarma Belirtileri ve Tedavisi

Dirsekte Morarma Belirtileri ve Tedavisi

El Morarması Belirtileri ve Tedavisi

El Morarması Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Burkulması Morarma Tedavisi

Ayak Burkulması Morarma Tedavisi

Varis Morarma Yapar mı?

Varis Morarma Yapar mı?

Bebeklerde Tırnak Morarması Nedenleri?

Bebeklerde Tırnak Morarması Nedenleri?

Sırtta Morarma Neden Olur?

Sırtta Morarma Neden Olur?

Memede Morarma Belirtileri ve Tedavisi

Memede Morarma Belirtileri ve Tedavisi