Boyun Morarması Nasıl Geçer?
27 Haziran 2024

Boyun Morarması Nasıl Geçer?

Boyun Morarması Nasıl Geçer

Boyun bölgesinde görülen morarmalar genellikle yaralanmalar ve çarpmalar sonucu oluşmaktadır. Bunun yanı sıra kendiliğinden de boyun morarmaları görülebilir. Kendiliğinden oluşan boyun morarmalarının ciddi bir sebebi olabilir. Çünkü boyun morarmaları, kanın pıhtılaşması işlemlerinde bir sorun olduğunun göstergesidir. Boyun morarması, kanın pıhtılaşmasını sağlayan hücrelerdeki yapısal ve fonksiyonel bozukluklar sebebiyle meydana gelir. Diğer sebeplerden kaynaklı morarmaların görülmesi normaldir. Eğer kanın pıhtılaşması sonucunda oluşan morluklar var ise hafife almamak gereklidir. Bu durumda acilen hematoloji uzmanlarına ve iç hastalıkları uzmanlarına danışmalısınız.

Boyun Morarmasını Azaltma Yöntemleri

Boyunda oluşan morarmaları iyileştirmek ya da aza indirgemek için birtakım önlemler alabilirsiniz. Bunları detaylı olarak inceleyelim.

  • Kazıma Yöntemi: Bu yöntemin uygulanması biraz acı hissi verebilir. Cildi gergin tutarak madeni para ile morluk üzerindeki ölü deriyi hafifçe kazıyınız. Ancak bu işlemi yaparken dikkat edilmesi gereken diğer husus yoğun baskı uygulamamaktır. Bu yöntem sayesinde morluğun boyun bölgenizde kalma süresi azalacaktır.
  • Bölgeye Buz Tamponu Uygulamak: Buz, morlukları hafifletmek adına iyi bir taktiktir. Ancak morluklar üzerinde 20 dakikadan fazla temas edilmemelidir. Yapılan yaralanma ve alınan darbelerden hemen sonra buz tamponu yapmak şişliğini indirmek ve morlukları azaltmak adına müdahalelerin en iyisidir. Buzu bir havluya ya da beze sarıp uygulamak yeterli olacaktır.
  • Fırça Yardımı ile Tedavi: Boyun bölgesindeki morarmalardan kurtulmanın bir başka yolu diş fırçasıdır. Yumuşak bir diş fırçası ile moraran yerlerin iç kısmından dış kısmına doğru küçük dairesel hareketlerle nazikçe masaj yapın. Bu yöntem morarma yerindeki dolaşımı hızlandırarak iyileşme süresini kısaltacaktır. Morluk giderilinceye kadar bu yöntemi uygulayabilirsiniz.
  • Soğuk Kaşık Tedavisi: Herhangi bir metal kaşığı birkaç dakika kadar dondurucuda bekletin. Dondurucudan çıkarılan kaşığı moraran bölge üzerinde iç kısımdan dış kısımlara doğru dairesel hareketlerle, hafif bir basınçla uygulayınız. Bu soğuk kaşık yöntemi ile pıhtılaşmış olan kanı dağıtabilirsiniz. Kaşık ısındıkça tekrar dondurucuya koyarak soğutmanız yeterlidir. Birkaç dakika sonra olumlu sonuçlar alabilirsiniz. Fakat soğuk kaşık yöntemini 20 dakikadan fazla vücutta bekletmeyiniz.

Bu kolay yöntemlerle boyundaki morlukların sebebiyet verdiği rahatsızlık ve utanç hissinin önüne geçebilirsiniz. Fakat burada unutmamanız gereken önemli bir husus da yöntem ve taktikleri uygularken aşırı baskı uygulamamanızdır. Aksi takdirde uzun süre cildinizde kalıcı hasarlara yol açabilir ve bu durum sizin için daha utanç verici bir hale gelebilir.

Ekstra Bilgiler ve Önlemler

  • C Vitamini ve K Vitaminini Artırmak: Bu vitaminler kanın pıhtılaşmasını ve cilt sağlığını destekler. C vitamini açısından zengin meyve ve sebzeler tüketmek, K vitamini içeren besinleri diyetinize eklemek iyileşme sürecini hızlandırabilir.
  • Dinlenme: Yaralanma sonrası vücudun dinlenmeye ve iyileşmeye ihtiyacı vardır. Bu nedenle, morluklarınızı daha hızlı iyileştirmek için yeterli dinlenme önemlidir.
  • Topikal Kremler ve Merhemler: Eczanelerde bulunan ve morlukları hafifletmeye yardımcı olan topikal kremler ve merhemler kullanabilirsiniz. Bu ürünler genellikle anti-inflamatuar özellikler taşır ve iyileşme sürecini hızlandırır.

Bu ekstra bilgiler ve önlemlerle boyun morarmalarınızın daha hızlı iyileşmesini sağlayabilir ve tekrar oluşmasını önleyebilirsiniz. Boyun morarmalarının altında yatan ciddi sağlık sorunları olabileceğini unutmayın ve şüphe duyduğunuz durumlarda mutlaka bir sağlık profesyoneline danışın.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bebeklerde Morarma Nedenleri?

Bebeklerde Morarma Nedenleri?

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Güncel

Boyun Morarması Nasıl Geçer?

Boyun Morarması Nasıl Geçer?

Güncel

Ayak Morarması Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Morarması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Bacakta Morarma Belirtileri ve Tedavisi

Bacakta Morarma Belirtileri ve Tedavisi